ISULA
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.


Lingua è cultura corsa
 
AccueilAccueil  Dernières imagesDernières images  RechercherRechercher  S'enregistrerS'enregistrer  ConnexionConnexion  
Le Deal du moment :
TV LED 32” Continental Edison CELED32SAHD24B3
Voir le deal
139.99 €

 

 Scritti imposti

Aller en bas 
+11
Rappallinu
Maria
Lùlù
Isulanu
Addisperata
u ghjudice
Ghjuvan Filici
SERRA
Sumenta
Ruclinonu Solechjari
Circione
15 participants
Aller à la page : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Suivant
AuteurMessage
Circione

Circione


Messages : 2212
Date d'inscription : 27/02/2012

Scritti imposti Empty
MessageSujet: Scritti imposti   Scritti imposti EmptyVen 6 Avr - 9:19

Eccu, saria ora d'apre un sugettu di criazione.

Vi prupongu di scrive qualcosa annant'à un sugettu impostu, mittimu tutti i mesi per cumincià?

Revenir en haut Aller en bas
Circione

Circione


Messages : 2212
Date d'inscription : 27/02/2012

Scritti imposti Empty
MessageSujet: Seduzzione   Scritti imposti EmptyVen 6 Avr - 9:23

U primu sugettu ch'e vi prupongu hè quellu di a seduzzione.
Revenir en haut Aller en bas
Ruclinonu Solechjari

Ruclinonu Solechjari


Messages : 518
Date d'inscription : 27/02/2012
Localisation : Casinca

Scritti imposti Empty
MessageSujet: Re: Scritti imposti   Scritti imposti EmptyVen 6 Avr - 12:56

Sò mortu. tristu lacrime
Revenir en haut Aller en bas
http://appuntamentu-corsu.forums-actifs.net
Sumenta

Sumenta


Messages : 2052
Date d'inscription : 25/02/2012

Scritti imposti Empty
MessageSujet: Re: Scritti imposti   Scritti imposti EmptyVen 6 Avr - 14:58

Circione a écrit:
U primu sugettu ch'e vi prupongu hè quellu di a seduzzione.

Bellu sugettu!! Per certi hà da esse un veru "jeu d'enfant" chì a seduzzione hè qualcosa di naturale per parechji di noi ... risa pumate
Seduzzione cum'è un ghjocu, per piace, truvà l'amore o ancu finisce presidente? geek ...i pulitichi sò i più forte per què...
Revenir en haut Aller en bas
Ruclinonu Solechjari

Ruclinonu Solechjari


Messages : 518
Date d'inscription : 27/02/2012
Localisation : Casinca

Scritti imposti Empty
MessageSujet: Re: Scritti imposti   Scritti imposti EmptyVen 6 Avr - 15:23

petra alta a écrit:
Circione a écrit:
U primu sugettu ch'e vi prupongu hè quellu di a seduzzione.

Bellu sugettu!! Per certi hà da esse un veru "jeu d'enfant" chì a seduzzione hè qualcosa di naturale per parechji di noi ... risa pumate
Seduzzione cum'è un ghjocu, per piace, truvà l'amore o ancu finisce presidente? geek ...i pulitichi sò i più forte per què...


Ai capitu tuttu o Petra Alta.
In u mio casu, ùn hà da circà luntanu ch'ùn aghju mai riescitu à seduce.
Revenir en haut Aller en bas
http://appuntamentu-corsu.forums-actifs.net
Sumenta

Sumenta


Messages : 2052
Date d'inscription : 25/02/2012

Scritti imposti Empty
MessageSujet: Re: Scritti imposti   Scritti imposti EmptyVen 6 Avr - 17:22

Ruclinonu Solechjari a écrit:
petra alta a écrit:
Circione a écrit:
U primu sugettu ch'e vi prupongu hè quellu di a seduzzione.

Bellu sugettu!! Per certi hà da esse un veru "jeu d'enfant" chì a seduzzione hè qualcosa di naturale per parechji di noi ... risa pumate
Seduzzione cum'è un ghjocu, per piace, truvà l'amore o ancu finisce presidente? geek ...i pulitichi sò i più forte per què...


Ai capitu tuttu o Petra Alta.
In u mio casu, ùn hà da circà luntanu ch'ùn aghju mai riescitu à seduce.


Tandu stu scrittu si chjamarà una "fizzione" 👅
Revenir en haut Aller en bas
Ruclinonu Solechjari

Ruclinonu Solechjari


Messages : 518
Date d'inscription : 27/02/2012
Localisation : Casinca

Scritti imposti Empty
MessageSujet: Re: Scritti imposti   Scritti imposti EmptyVen 6 Avr - 17:23

Si pò dinù fà cusì.

D'altronde, m'hè venuta una piccula idea. Ci vole à vede s'ella viaghja.
Revenir en haut Aller en bas
http://appuntamentu-corsu.forums-actifs.net
Circione

Circione


Messages : 2212
Date d'inscription : 27/02/2012

Scritti imposti Empty
MessageSujet: Furtezza.   Scritti imposti EmptySam 7 Avr - 23:01

Furtezza

L’alitu sittimbrinu facia trimulà u frundame maistosu di u castagnu in faccia à u caffè. Ghjuvan Filice era attavulinatu custì, in tarrazza, è lighjia di una racolta di puesie. Quella ch’ellu era in traccia di leghje parlava ghjustappuntu di un vechju castagnu chì, pò esse megliu cà tutti l’arburi, simbulizava u ciculu immutevule di e stagione è ritimava in accordu incù u vechju campanile a vita di i nostri paisani.

Pisendu l’ochji, Ghjuvan Filice dede un sguardu à quellu vechju castagnu. A so attinzione fù subitu chjappa da i gricci sempre verdi è vide dinù, accatastate trà e petre di a muraglietta vechja almenu quant’è u castagnu, miraculi di tramule russicce, vistiche di una statina chì si n’era scorsa senza ch’ellu ùn si n’arvidissi nimu. Avia cuntinuvatu à guardà in faccia ad ellu, senza mancu fà casu à quella Mini Cooper chì vinia d’ingarassi. Si face chì senza mancu avella dicisa, fissava a purtiera chì, scrignendusi, lascede intravede un paghju d’anche fatte à u pinnellu. Videndula sorte cusì da a so vittura, tale un giuvellu cacciatu da u so stucciu, stede un bellu pocu sgumintatu, affascinatu da tanta billezza è tamanta sinsualità. Era una donna magnifica, capellibruna, pellimora, propiu di rara cimbrera. A so travirsata di u stradò fù una vera dimustrazione di grazia. Ghjuvan Filice stava cum’è ipnutizatu… A donna si fece entre in caffè passenduli davanti senza mancu vedelu.

S’era chjinata in sala, accant’à a porta vitrata chì dava annant’à a tarrazza. Fora, chjinati à un tavulinu accantu à quellu di Ghjuvan Filice, l’ultimi turisti pigliavanu u so caffè à latte gudendusi a carezza di i ragi sittimbrini… A so luce chì vinia à pichjà annant’à u vetru, accindia i tratti di u visu parfettu d’issa donna magnifica è altiera. Da ch’ella era intruta in caffè, era natu un ambiente guasi sulenne è i clienti, insischiti, parlavanu sottu voce. Sta chietudine inabituale à l’ora di l’appiritivu, paria vulsuta da tutti, quant’è chì nimu vulissi intarrompe u filu di a littura di a donna chì, appena chjinata, avia cacciatu un librone da u so saccu. À ogni pagina ch’ella girava, pisava l’ochji ghjittendu in quà è in là lampe di disprezzu, indirizzate tantu à u locu cà à a ghjente. À chì scuntrava quelli ochji negri si guardava subitu i scarpi.

A so billezza, tutta a so parsona è dinù u so carattare, a piazzavanu inde una categuria alta… Quella di e donne chì ùn si ponu micca tuccà. Cusì avarianu pinsatu l’omi « nurmali » ma di quessa Ghjuvan Filice ùn ne avia primura… A sapia po dinù ellu ch’omu pudia piglià ogni citadella. Ad ogni colpu era listessa : bastava a sfida di qualchì furtezza inalpillata per ch’ellu si lampessi à curtella in bocca cum’è quelli pirati in franasia… È tandu, avia qualcosa cum’è una spezia di forza, una « grazia » chì guidava e so parolle è i sò gesti. Sta maraviglia chì vinia d’entre in caffè ùn pudia esse cà per ellu…

Mancu si pudia dì ch’ellu avissi un mettudu pricisu, elaburatu capunanzu o un discorsu di seduttore amparatu à mente Ghjuvan Filice… U so modus operandi ùn avia nulla di pueticu o puru d’uriginale, era piuttostu « classicu ». Di regula, attaccava offrendu una zicaretta o qualcosa à beie… È benchì l’omu fussi sempre curtese, a tecnica ella ùn avia nulla d’eccezziunale… U tuttu era d’entre in cuntattu, a so « grazia » facia u restu. Ùn si sà micca perchè, ma à e donne, ancu belle ch’elle fussinu, Ghjuvan Filice li piacia. Mi scordu di divvi chì u so fisicu era appena cum’è u so discorsu : urdinariu…

Ellu, lighjia e so puesie, o piuttostu facia nice… Quella di u castagnu, era un pezzu ch’ellu ùn la guardava più… Funu fugaci i so primi sguardi chì anch’ellu cum’è tutti era intimuritu, ma u sonniu fattu donna ch’ellu avia davanti ad ellu l’avia strigatu è pianu pianu, senza ch’ellu si n’arvidissi, s’era impatrunitu di i so ochji. Girendu a pagina di u so librone, vide à Ghjuvan Filice chì a fidiava da fora à traversu a porta vitrata. A so risposta fù un sguardu simule à tutti quelli ch’ella avia mandatu à l’altri clienti sin’à avà… U so sdegnu, chì avaria subitu impitratu u core di l’omi «nurmali», à Ghjuvan Filice li fece l’effettu cuntrariu : a miccanica di a sfida di a furtezza inalpillata era in anda… U nostru piratu mossu da a forza strana chì u guidava in simuli assalti, era digià arrittu, in faccia ad ella :

— Scuseti o madamicedda, mi possu permetta d’offravi calcosa à bia ?

— Innò.

Scritti imposti Img_1110
Revenir en haut Aller en bas
Ruclinonu Solechjari

Ruclinonu Solechjari


Messages : 518
Date d'inscription : 27/02/2012
Localisation : Casinca

Scritti imposti Empty
MessageSujet: Re: Scritti imposti   Scritti imposti EmptyDim 8 Avr - 9:15

Hà da esse difficiule per mè di scrive megliu.
Rimarcu a strania scelta di u nome di u protagonista maschile. risa
Revenir en haut Aller en bas
http://appuntamentu-corsu.forums-actifs.net
SERRA

SERRA


Messages : 994
Date d'inscription : 25/02/2012

Scritti imposti Empty
MessageSujet: Re: Scritti imposti   Scritti imposti EmptyDim 8 Avr - 22:32

Ruclinonu Solechjari a écrit:


In u mio casu, ùn hà da circà luntanu ch'ùn aghju mai riescitu à seduce.

ci vole ch'o ti faccia u coach risa
Revenir en haut Aller en bas
Ghjuvan Filici

Ghjuvan Filici


Messages : 194
Date d'inscription : 25/02/2012

Scritti imposti Empty
MessageSujet: Re: Scritti imposti   Scritti imposti EmptyDim 8 Avr - 22:38

Tengu à dì chì 'ssu testu di Circione, al dilà di u fattu ch'ùn mi piacini micca i testi com'è quistu 👅 , hè un pocu riscaldatu. Mi pari d'avellu lettu in l'anziani scritti imposti.

Ghje' vi cacciaraghju calcosa, ma o mancu v'arrispararaghju i me vechji scartafacciuli (puttana, quissa a frasa saria dura à dì...).
Revenir en haut Aller en bas
SERRA

SERRA


Messages : 994
Date d'inscription : 25/02/2012

Scritti imposti Empty
MessageSujet: Re: Scritti imposti   Scritti imposti EmptyDim 8 Avr - 22:41

Circione a écrit:

— Scuseti o madamicedda, mi possu permetta d’offravi calcosa à bia ?

— Innò.

waterloo trista pianura confusu
Revenir en haut Aller en bas
Circione

Circione


Messages : 2212
Date d'inscription : 27/02/2012

Scritti imposti Empty
MessageSujet: Re: Scritti imposti   Scritti imposti EmptyDim 8 Avr - 22:49

Ghjuvan Filici a écrit:
Tengu à dì chì 'ssu testu di Circione, al dilà di u fattu ch'ùn mi piacini micca i testi com'è quistu 👅 , hè un pocu riscaldatu. Mi pari d'avellu lettu in l'anziani scritti imposti.

Ghje' vi cacciaraghju calcosa, ma o mancu v'arrispararaghju i me vechji scartafacciuli (puttana, quissa a frasa saria dura à dì...).

iè cun dui vechji n'aghju fattu unu novu.
ma vistu ch'ellu era annant'à un vechju foru è chì stu vechju foru u s'anu scamattatu certi, aghju dicisu di dalli un'antra vita quì.

Revenir en haut Aller en bas
Sumenta

Sumenta


Messages : 2052
Date d'inscription : 25/02/2012

Scritti imposti Empty
MessageSujet: Re: Scritti imposti   Scritti imposti EmptyLun 9 Avr - 9:59

Circione a écrit:
Ghjuvan Filici a écrit:
Tengu à dì chì 'ssu testu di Circione, al dilà di u fattu ch'ùn mi piacini micca i testi com'è quistu 👅 , hè un pocu riscaldatu. Mi pari d'avellu lettu in l'anziani scritti imposti.

Ghje' vi cacciaraghju calcosa, ma o mancu v'arrispararaghju i me vechji scartafacciuli (puttana, quissa a frasa saria dura à dì...).

iè cun dui vechji n'aghju fattu unu novu.
ma vistu ch'ellu era annant'à un vechju foru è chì stu vechju foru u s'anu scamattatu certi, aghju dicisu di dalli un'antra vita quì.


Ai fattu ben Rolling Eyes
Ci vole una seguita avà...
Revenir en haut Aller en bas
u ghjudice

u ghjudice


Messages : 200
Date d'inscription : 26/02/2012

Scritti imposti Empty
MessageSujet: Re: Scritti imposti   Scritti imposti EmptyLun 9 Avr - 21:46

Ghjuvan Filici hè arrimbatu à u comptoir. Sta sera, hè a bona a sà.
Sin'à oghje, ùn s'hè mai pigliatu chè bocchi.
S'arricorda di quella volta, quand'ellu avia statu à sente i cunsiglii di Circione. " Falli vede i ritratti di e truite chè tù chjappi, viderai marchja à tutti i colpi."
E zitelle di u paese ne ridenu sempre avà. Ma cusì hà capitu chì Circione era un mittò, è chì tutte e chjavate ch'ellu li cuntava, ùn e facia chè in u so capu battendusi e seghe.

Ma sta sera, hè a bona, ella hè quì chì balla, Petra Alta a chjamanu.
Ghjuvan Filici si face u filmu in u so capu. Li parlerà di puesia, di puesia russia ancu per impresiunalla, poi impruviserà ancu qualcosa annantu à a so bellezza, s'ellu ùn ci ghjunghje cusì, po allora.

Si sciacca u so whisky d'un colpu. Hè prontu per parlalli di puesia.
S'avanza ver'di ella, li pichja nantu à a spalla, un surrisu più perversu chè dolce schjarinisce a so faccia.

Mi piacerebbi à sciaccatti un palu in culu.
....

U pattone li hà fattu vulà i spechjetti.

Revenir en haut Aller en bas
Sumenta

Sumenta


Messages : 2052
Date d'inscription : 25/02/2012

Scritti imposti Empty
MessageSujet: Re: Scritti imposti   Scritti imposti EmptyMar 10 Avr - 13:27

Arggg tuttu què duvia stà privatu! Ma avà hè fatta. Salutu a ghjustezza di a vostra scrittura, diretta è talmente realista.
Mi piace a scrittura realista... sopra tuttu quand'ellu si tratta di a mo bellezza basgiu 👅
Revenir en haut Aller en bas
Addisperata

Addisperata


Messages : 205
Date d'inscription : 10/03/2012

Scritti imposti Empty
MessageSujet: Re: Scritti imposti   Scritti imposti EmptyJeu 3 Mai - 8:22


Aiò, ci vuleria un pocu di muvimentu. Hè sminticata sta pruposta di Circione?

Alè vi lampu quì un testu. Aghju esitatu perchè in un cuncorsu di Mirvella ùn hà garbatu à nimu, ma per avà ùn aghju nunda d'altru à pruponevi.


"Nunda, ma nunda di nunda ci averia fattu pensà una siconda ch'e no ci truveriamu un ghjornu inseme ind'un lettu à gode i sette celi.

Ellu guardava e studiente sexy, cù i vistiti corti è stretti è parlava cù i so amichi di modu cinicu di e so avventure d'un ghjornu : i sentia chjachjarà quand'elli ùn si misfidavanu in u caffè di u vechju Brittonu cugnumatu "Barberousse", à cantu à a Facultà. U truvava bellu, era grande, bè fattu senza esse spurtivu, ochjineri. Ma mi tenia luntanu, i so discorsi mi dispiacianu, ch'elli sianu nantu à e donne o nantu à a pulitica : ùn paria di crede in nunda nè in nimu, for di ellu stessu.

Eiu, sempre in jean-sweatshirt-baskets, ùn guardava à nimu, sunniava di sorte di a mo banlieue grisgia è triste, sunniava à a Corsica ch'è vidia più bella chè u mondu interu. Sunniava di scrive è a mo sola cumpagnia era un picculu carnettu di coghju induve tenia tutti i testi chì mi venianu à casu, à n'importa chì ora, pè u più a notte. In pulitica, m'era lasciata seduce da u discorsu di "liberazione naziunale" di a Corsica chì à ellu u facia more di risa quandu mi scappava un dettu.

Ci accadia di cruciacci davanti à u Flipper di u Caffè è di fà partite accanite, eiu ùn lu lasciava piglià a suprana è mi battia cum'è una liona. Quandu vincia, mi pacava un caffè, ma ùn era per dragà, manc'appena. Era sempre "accuppatu" in altrò, à caccia...

Eppo a mo cugina Katia, a mo idula, quella chì piacia à tutti i masci è chì si sapia veste, m'hà lacatu un pacchettu di vistiti, chì ella ne cambiava ogni matina.

Quellu ghjornu sò ghjunta in l'anfì cù u un vestitu rosiu bè aghjustatu, cù liagliule chì lasciavanu una vista bella aperta nantu à u principiu di i petti, avia messu i tacchi alti (ma cristu, quantu m'era difficiule di viaghjà cù st'arnesi) è aghju surpresu u so sguardu : cambiatu in tuttu! Mi sò intesa trubulata da stu sguardu, l'elettricità m'hà attraversatu tutta a persona cum'è una saetta. Durante tuttu u corsu l'aghju intesu nantu à u mo tuppezzu, ùn avia bisognu di vultammi.

Aghju fattu nice di nunda, sò andata à u Caffè cum'è sempre dopu à u corsu, emu fattu duie partite di Flipper, ma pè u mo "premiu" m'hà prupostu d'andà in altrò...

Aghju ricusatu (perchè?? a peura, u trimuleghju m'avia presu, ùn avia ch'una voglia : fughje u predatore, u cacciatore è i so ochji lucicanti di lupu...)

U lindumane matina, m'aspittava davanti à a surtita di u Metrò. Sta volta avia messu un vestitu rossu ancu più sublime, cortu abbastanza, è avia studiatu tutti i ditagli di sopra è di sottu... U mo stintu a mi dicia : ci avia da passà, ma a peura andava cù a frebba di l'attesa.

M'aspettava seriu seriu, l'ochji più neri chè mai... M'hà tesu u mo carnettu ch'avia sminticatu a vigilia in u caffè, in a mo partenza precipitata.

"Sì tù ch'ai scrittu tuttu què?"

Madonna, ùn avia mai mustratu 'ssi puemi à nimu è era Ellu à avelli lettu!

Ma ùn si ridia micca, a so voce era calda, un pocu arghita.

Duveriamu parlà un pocu, veni ind'è Barberousse?

Vulia prutestà chì ci era un corsu di Dirittu publicu ma ùn avia nisuna forza di pettu à u so sguardu...

Ci simu messi in fondu, è pocu dopu, tuttu parlendu, mi tenia stretta stretta contru à ellu è eiu mi lasciava andà : mi paria d'esse pè a prima volta di a mo vita in u locu induve mi tuccava ad esse, ùn mi punia più nisuna questione è u so calore avia fattu svulà a peura. Barberousse ci guardava da luntanu cù un surrisu cumplice chì paria di dì : "hè un pezzu ch'e aspettava di vedevi inseme"...

Prima chì l'altri ghjunghjissinu, hà vulsutu parte è m'hà sussuratu in l'arechja "Aghju riservatu una camara in u 14 u, chì ne dici? S'è tù ùn sì pronta, aspetteremu". Mi paria d'esse pronta (cù l'angoscia, quantunque, chì mi turghjò u stomacu una stonda). Aghju dettu di sì è solu tandu m'hà basgiatu, un basgiu lebbiu lebbiu, eppo più insistante, u gustu di sigaretta è di caffè di a so lingua circataghja u senteraghju sempre...Era cum'è in levitazione...

Una prima dilusione mi fece atterrisce. Un albergu puzzicosu, un "hôtel de passe", eccu induv'ellu avia riservatu. Paria d'esse un abituatu, a donna grassa è grussiera di l'accogliu li dicia di tù. Pensu chì sò sbiancata di colpu, si n'hè avvistu è hà esitatu un mumentu. Mentre ch'ellu pagava, sò fughjita fora di corre, pienghjendu cum'è una funtana. Aghju mancatu di fammi sfragellà da una vittura. Oh li mughji di u cunduttore, e ghjastemme, ma chì mi pudia fà?

M'hà richjappu da l'altru latu di u carrughju è m'hà strintu forte : "mi scusu, mi scusu, ùn sò perchè t'aghju purtatu quì, scusami, aghju fattu un sbagliu, andemu in casa meia, ci hè a mo mamma ma viderai, ùn hè un prublemu...

M'inchietava quantunque di sbarcà cusì ind'è a mamma, ma a corcia era un pocu "semplice". M'hà surrisu, era cuntenta di vede u so figliolu cù una "fidanzata"...

Simu andati diretta in a so camara.

Hà puntatu a porta, m'hà appughjatu contru à ella, m'hà sullevatu è da 'ssu mumentu ùn ci simu più lentati d'un centimetru durante trè ghjorni...
I so ochji lucicanti eranu ciò chì mi purtava u più altu perchè dicianu u so desideriu è qualcosa di più ... E so mane decise è ferme m'anu spugliatu lentamente (a canzona di Greco mi vense in core), s'arrestava per ammirà u mo caraccò, i mo sottupanni, per sfà e liagliule ad una ad una (o Katia, Katia, ùn ti ringrazieraghju mai abbastanza)

Sì vistuta cum'è una principessa, o cara, ma sai, avà aghju scupertu a to anima in i to puemi è puderii esse in stracci, per mè seria listessa...

Hè un pezzu chì t'usservu, sai... (surpresa)

Punia e questione precise, vulia sapè ciò chì mi piacia, ciò ch'avia digià fattu, paria di capisce ch'ùn era tanta aggalabbata nè sperimentata...À mè ùn mi piacia di parlanne, li aghju dettu chì ciò chì li piacia à ellu, ciò ch'ellu bramava di fà , cun ellu era pronta à falla, è era vera.

Ti vogliu meia per tutte e parte, sì d'accordu?

è cusì fù fatta, nunda mi paria bruttu nè goffu cun ellu, tutte e parte di a so persona mi parianu bone, l'adori eranu cum'è un mele dolce o forte cum'elli dicianu i puemi chinesi, più nunda mi facia peura postu ch'ellu mi dumandava u mo accunsentu, ch'ellu mi pigliava per a manu per cunducemi.

Avia ancu ritratti di pusizione, ci simu fattu risate sceme à pruvà certi affari è vultavamu spessu à e cose e più semplice : eiu da sopra à ellu o ellu da sopra.

Era cum'è un mare chì colla, colla, era sullevata sempre più altu, peccatu chì ùn pudia stridà troppu forte (a mamma è a sera u babbu eranu in l'appartamentu)

A matina mi priparava u caffè cù e tartine di mele. Isciamu solu per manghjà à u risturante è una volta emu fattu cena in casa cù u babbu è a mamma. Tandu eiu mi sò intesa vergugnosa,ùn sapia induve mettemi, solu a so manu nantu à a meia mi rasserenava.

Eppo ci hè vulsutu à vultà in u mondu, in a vita, simu isciuti fiacchi, sfiatati, smagriti, ma vultavamu guasi ogni ghjornu in a so camara, è l'esami quella annata l'aghju fiascatu bè."

Revenir en haut Aller en bas
Ruclinonu Solechjari

Ruclinonu Solechjari


Messages : 518
Date d'inscription : 27/02/2012
Localisation : Casinca

Scritti imposti Empty
MessageSujet: Re: Scritti imposti   Scritti imposti EmptyJeu 3 Mai - 14:40

Un bellu testu ch'e quessu, chì face piacè à leghje, è dinù, sicuramente, à scrive. mipiace felice
Revenir en haut Aller en bas
http://appuntamentu-corsu.forums-actifs.net
Addisperata

Addisperata


Messages : 205
Date d'inscription : 10/03/2012

Scritti imposti Empty
MessageSujet: Re: Scritti imposti   Scritti imposti EmptyJeu 3 Mai - 17:12

Ruclinonu Solechjari a écrit:
Un bellu testu ch'e quessu, chì face piacè à leghje, è dinù, sicuramente, à scrive. mipiace felice
à ringraziatti o Ruclì Wink
Revenir en haut Aller en bas
Circione

Circione


Messages : 2212
Date d'inscription : 27/02/2012

Scritti imposti Empty
MessageSujet: Re: Scritti imposti   Scritti imposti EmptyJeu 3 Mai - 20:17

"ti vogliu meia per tutte e parte" ?

bellu prugramma... fughje
Revenir en haut Aller en bas
Circione

Circione


Messages : 2212
Date d'inscription : 27/02/2012

Scritti imposti Empty
MessageSujet: Vint'anni   Scritti imposti EmptyVen 15 Juin - 17:37

u bellu scrittu di u Ghjudice m'hà datu un'idea.

u tema ch'e vi prupongu hè solu "Vint'anni" fatene ciò ch'è vo vulete.
Revenir en haut Aller en bas
Circione

Circione


Messages : 2212
Date d'inscription : 27/02/2012

Scritti imposti Empty
MessageSujet: Re: Scritti imposti   Scritti imposti EmptyVen 15 Juin - 17:38

u ghjudice a écrit:
Vint'anni


I soi i vint’anni, l ’avia passati prigiuneru in Alemagna. Eramu in u 41, è facia un’ annu ch’ellu s’era fattu chjappà da i bosci in l’ Ardennes. Quand’elli s’eranu fatti piglià, ellu pisciava da sottu strada, ùn l’avianu vistu, allora pigliò u fucile è braccò u primu alemanu ch’ellu visse. Quellu li fece capì chì ùn valia a pena à resiste, chì tutti l’altri s’eranu resi.
E cusì partì per cinqu’anni di prigiò, cinqu’anni à battesi in trà di prigiuneri, i Corsi d’una parte, i Brittoni da l’altra, per sapè à quale tuccherebbe i pezzi di pane malatu spapersi ind’è l’acqua puttana ch’elli li servianu per suppa. Cinqu’anni à strazià, da dicenove à vintiquattru anni, a più bella età. L’averebbe avute da passà in paese à accupassi di i so cunigliuli, è à manighjà piane, pianelli è taglioli, in a buttega di u babbu, ma a sorte volse ch’ellu i passò prigiuneru in un paese strangeru, à amparà à arrubbà u zuccaru ch’elli trascinavanu nantu à u portu, o tutta l’altra robba da manghjà.
Perse a so giuventù quallà, ma perse dinù un fratellu, mortu in un accidente di mottò quandu l’alleati entronu in Berlinu. Ellu venia di ghjunghje in paese dapoi trè ghjorni, l’aspettava u so fratellone, ma un ghjunse chè a carta negra.
Cun mè, ùn ne parlò guasi mai, solu qualchì volta, quandu eramu soli, ma serà perchì era troppu chjucu, o perchè chì ùn vulia più ripensà à ‘ssi vint’anni arrubbati.
E oghje quandu vecu o ch’eo leghju chì Le Pen ùn hè a peghju per a Francia è per a Corsica, Le Pen quella chì hè andata à ballà cun i nazis, quella chì hà e listesse idee chè i tippi chì l’anu messu in prigiò, mi vene a rabbia, pensendu à ellu, à vint’anni, in u fretu alemanu.

I toi i vint’anni, anu finitu a so tracorsa contr’à un platanu. Aviamu fattu festa in Calvi o in Portivechju, o chì ne sò eo. Eramu zuffi bè, è ùn sì vulsutu rientre à tempu à noi.
Ci ai dettu, dopu dumane surtimu torna.
E noi, simu quì sottu à u sole di statina chì pichja più chè d’abbitudine, incustumati è bè, ma micca per sorte, per purtà a to cascia. N’aghju purtatu cascie, ma a toia quant’ella pesa. Serà perchè chì simu ingrandati inseme, serà perchè chì ancu s’è ùn n’eramu d’accunsentu nant’à nunda, battiamu sempre inseme, à beie, à ghjucà, à dunnighjà ?
E ‘ssi vechji cucchi chì ci fideghjanu fà u giru di a chjesa cun a to cascia nant’à e spalle, i sentu digià .
Avia betu troppu, andava in furia…
Ai vistu cum’ella era bella a so cascia…
Una merda, tuccava piuttostu à elli à esse ind’ una bella cascia.
Vint’anni ùn hè l’età per ripusassi ad eternu in campu santu.
Vint’anni hè l’età di vive, d’amparà a vita, di gode tutti i so piacè.
« Dans les comptes d’apothicaires, vingt ans c’est une somme de bonheur… » hà cantatu Brassens.
N’averai avutu troppu felicità per lacacci à vint’anni ?
Revenir en haut Aller en bas
Sumenta

Sumenta


Messages : 2052
Date d'inscription : 25/02/2012

Scritti imposti Empty
MessageSujet: Re: Scritti imposti   Scritti imposti EmptySam 16 Juin - 10:35

Si aghju capitu ben ciò chì m'ai dettu sò i vint'anni sott'à tutte e so forme? Vint'anni tandu, una storia chì dura vint'anni, ogni pussibilità d'aduprà ste parolle...
Revenir en haut Aller en bas
Circione

Circione


Messages : 2212
Date d'inscription : 27/02/2012

Scritti imposti Empty
MessageSujet: Re: Scritti imposti   Scritti imposti EmptySam 16 Juin - 21:49

iè ai capitu bè.

ditone
Revenir en haut Aller en bas
Addisperata

Addisperata


Messages : 205
Date d'inscription : 10/03/2012

Scritti imposti Empty
MessageSujet: Re: Scritti imposti   Scritti imposti EmptyDim 9 Sep - 13:10


avemu vinti anni per scrive? surrisu
Revenir en haut Aller en bas
Contenu sponsorisé





Scritti imposti Empty
MessageSujet: Re: Scritti imposti   Scritti imposti Empty

Revenir en haut Aller en bas
 
Scritti imposti
Revenir en haut 
Page 1 sur 11Aller à la page : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Suivant
 Sujets similaires
-
» Scritti imposti
» U suttanacciu minacciatu?
» Scritti imposti antulugia
» Scritti è quaterni
» un salutu à i novi scritti

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
ISULA :: Quandu l'inchjostru sumena :: Prosa-
Sauter vers: