ISULA
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.


Lingua è cultura corsa
 
AccueilAccueil  Dernières imagesDernières images  RechercherRechercher  S'enregistrerS'enregistrer  ConnexionConnexion  
-50%
Le deal à ne pas rater :
-50% Baskets Nike Dunk Low
64.99 € 129.99 €
Voir le deal

 

 Teatru....

Aller en bas 
2 participants
AuteurMessage
Michela

Michela


Messages : 201
Date d'inscription : 08/03/2012

Teatru.... Empty
MessageSujet: Teatru....   Teatru.... EmptyJeu 21 Juin - 12:00

Adattazione di "les croissants de Fernand Raynaud" cun l'aiutu di Marie Cécile. Scola di CE-CM

I curnetti

Fernand :Giuvanottu.Per piacè! Date mi un caffè à latte cù dui curnetti

U Giuvanottu :Mì scusu, ma curnetti ùn ci n’hè piu.

Fernand :Ebbeh ! Ùn face nunda, date mi ùn caffè allora, un picculu caffè, cù dui curnetti.

U Giuvanottu :Ma…ùn mi sò micca sprimatu bè. Vengu di dì vi ch’ ùn ci n’hè piu, curnetti. Ci simu lasciati avè, sta mane. E avà curnetti, ùn ne ferma mancunu.

Fernand :Ah ! scambia tuttu,allora !scambia tuttu! Tenite, aghju da piglià un antru affare. Date mi piuttostu un bichjeru di latte. Latte, n’avete ? Eh bè, date mi un bichjerucciu di latte, cù dui curnetti !

U Giuvanottu :Vengu di dì vi chì curnetti ùn ci n’hè pui ! panette sì, ma curnetti nò ! Ùn si ne parla più di i curnetti!

Fernand :Ùn v’annerbate micca per quessa! Ùn face nunda ! State à sente. Vi feliciteghju pè a vostra cuscenza prufessiunnale... Pigliaraghju un’antru affare. N’importa chè ! Ùn sò micca un rompi stacche,eiu : pigliaraghju ciò chè vo vulete,ùn possu micca fà megliu : ùn la so eiu : un té, una cicculata… N’avete té? Date mi ne una tazzina, tandu, cù dui curnetti.

U Cliente :Ma, dite mi à pena, voi quì. Fate la finita cù stu giuvanottu, ùn li rumpite più e stacche in pienu travagliu !

Fernand :Cume ?

U Cliente :Face un pezzu chì vì guardu. Cosa vi piglia di stuzzicà e ghjente in pienu travagliu ?

Fernand :Ùn vì cunnoscu micca à voi! Sò un cliente nò ! Possu cumandà ciò chè vogliu! Ùn m’occupu micca di voi !Un cliente hà u dirittu……

U Cliente :Ah ! Voi site cliente ? Ancu eiu sò cliente. State zittu. Chì vergogna di stuzzicà e ghjente inde u so travagliu. State zittu. Vi possu dì chì, l’avete a pazienza a scunfiniscelu ! Perchè eiu, à a vostra piazza,i curnetti li averebbe lampati in faccia, subbitu,subbitu.
Revenir en haut Aller en bas
Sumenta

Sumenta


Messages : 2052
Date d'inscription : 25/02/2012

Teatru.... Empty
MessageSujet: Re: Teatru....   Teatru.... EmptyJeu 21 Juin - 20:33

risa

bella! ditone
Revenir en haut Aller en bas
 
Teatru....
Revenir en haut 
Page 1 sur 1
 Sujets similaires
-
» Teatru....
» SESAMI : nomi di foru,di teatru è cugnomi

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
ISULA :: Lingua viva :: Scola :: Estru zitellinu-
Sauter vers: