ISULA
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.


Lingua è cultura corsa
 
AccueilAccueil  Dernières imagesDernières images  RechercherRechercher  S'enregistrerS'enregistrer  ConnexionConnexion  
-20%
Le deal à ne pas rater :
-20% sur le Lot de 2 écrans PC GIGABYTE 27″ LED M27Q
429 € 539 €
Voir le deal

 

 Casanova Santu

Aller en bas 
AuteurMessage
Michela

Michela


Messages : 201
Date d'inscription : 08/03/2012

Casanova Santu Empty
MessageSujet: Casanova Santu   Casanova Santu EmptyLun 26 Jan - 11:53

"Vurria chì la me voce
 Trapanassi ogni muntagna,
 Ch'ella jugnissi in Niolu,
 Risunà pa la Balagna,
 Ch'ella francassi lu mare
 E la fruntiera di spagna."

          A Cispra
Revenir en haut Aller en bas
Michela

Michela


Messages : 201
Date d'inscription : 08/03/2012

Casanova Santu Empty
MessageSujet: Re: Casanova Santu   Casanova Santu EmptyLun 26 Jan - 11:59



L'urticellu ( lettu da Antone CIOSI)

Toccu sti tempi, mi vene in core l'urticellu di zia Lucia, una vechja di u me paese quand'e era un zitellu. Simile à l'acellu chì torna sempre à l'anticu nidu, tutti l'anni a mi toccu versi quelli lochi duva mi chjamanu tante facce care è ch'e ùn vecu più cà in sonniu, è l'urticellu chì era pienu di tutte e grazie cum'è quellu di e fate.

Un malgranu carcu di fiori sfiammicanti, eppo' di malgrane mature cù a bocca aparta piena di denti rossi.

Da e rame d'un peru muscatellu pindianu pere gialle cum'è cironi è si sintia u muscu da luntanu.

Un chjarasgiu, verde di fronde è rossu di frutti era sempre carcu d'acelli chì purtavanu u buccone à i figlioli in lu nidu.

I fichi scritti, collitorti è pizzicati, mittianu u mele in bocca à chì passava. Tuttu sarratu di lamaghjoni è calzi di vigna, da a sepe pindianu e caspe gialle è zeppe cum'è pignotti di granone.

Dentru una aliva vechja ci era un caravone duva tutti l'anni una capinera facia u so nidu.

Zucche gialle, pumate rosse, fasgioli verdi è fiori cilesti facianu una curona di nozze à l'urticellu di zia Lucia.

D'invernu, l'arburi da frutti eranu spugliati ma e piante salvatiche e più belle di a Corsica, pinsavanu à a pascura di l'acelli. Un albitru, un lustincu, una mortula è un'aliva invitavanu torduli, merule, pincioni è pettirossi à magnà i so frutti savuriti.

U maritu di zia Lucia, cù e so mani d'oru, avia piantatu sti pochi arburi in lu so chjosu chì era largu quant'è un linzolu di lettu. Avà, di l'urticellu ùn resta più nulla. Nimu pò crede chì nantu sta rantaniccia, carca di pruni è d'urticula, ci sia statu tante grazie è tanta dulcezza.

Revenir en haut Aller en bas
 
Casanova Santu
Revenir en haut 
Page 1 sur 1
 Sujets similaires
-
» Casta Santu
» Ghjovi santu
» Ricci Petru Santu
» Leca Petru Santu
» Petrusantu Guelfucci

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
ISULA :: Quandu l'inchjostru sumena :: Antulugia-
Sauter vers: