ISULA
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.


Lingua è cultura corsa
 
AccueilAccueil  Dernières imagesDernières images  RechercherRechercher  S'enregistrerS'enregistrer  ConnexionConnexion  
Le Deal du moment : -45%
WHIRLPOOL OWFC3C26X – Lave-vaisselle pose libre ...
Voir le deal
339 €

 

 Ultima serata

Aller en bas 
5 participants
AuteurMessage
Dolod'Orezza

Dolod'Orezza


Messages : 26
Date d'inscription : 26/02/2012
Age : 54
Localisation : Bastia

Ultima serata Empty
MessageSujet: Ultima serata   Ultima serata EmptyDim 4 Nov - 19:26

Ellu era bellu, tale un diu. U genaru di tippu à l’andatura assicurata, grande, musculatu, è a farfinghjana umesca. Salutò i so amicacci d’un gestu disinvoltu.
E femine si precipitonu à ellu, zirulendu, u banedru quasi à altura di muzza, l’aria puttanesca.
Si campava incù i so cumpagni, una tipessa nant’à i ghjinochji, a manu dentru u sustevu, pinzichendu probabilmente una tetta cutinita.
Incrusciava solu fighjulenduli.
Eiu, ùn ardia mancu arrizzammi per ballà. Incù i mio chilò, era un attu pruibitu.

Ùn avia nisun laziu di vene, ma sta sera quì, m’avianu obligatu. Bevia un cosu à basa d’un rumbu immondu, abbandunata da l’amicacce, chì si facianu futte in un scornu, o chì imbutticciavanu di u so culu nant’à a pista.
Sarebbe stata megliu firmendu abbruttiscendumi davanti à a telè, un ballottu di chips per unica cumpagnia. Culà, ùn l’avia mancu i chips.
Sunniulava dentru u viotu quandu omu mi picchichjò annant’à a spalla.
Era faccia d’anghjulu. M’offrì un secondu bichjeru rumbu ùn sò cosa, ghjustu nanzu di pruvà un scambiu di qualchì gurgheghji cun mè. Ùn sò micca perchè, ma l’invitaiu ind’è mè, ch’ùn era tantu luntanu.
U più scemu fù ch’ellu accittò. Mi seguitò incù a so carruzzina. Si parcò davanti à l’entrata di u mio casamentu.

Uh Dia quant’ell’era bellu ! Era libbiatu cum’ell’ùn era micca pussibile. Incrusciava senza mancu ch’ellu mi tocchi. Ùn mi toccava, d’altronde. Nurmale, incù a mio chjocca. M’era apparata eppuru, spilata, è cetera… Nisun pelu ùn l’avia francata ! Un bellucciu connone tuttu allisciatu è pulitu… persu à mezu à i ripieghi di e mio cosce. Invisibile o quasi.
Ellu, vedendulu à pelu, era lubrificata, un vitturone ci averia pussutu rientre.
Ma era mullaccarone. Mi fece inghjinuchjammi. Capìu.
U suchjai. Quant’ell’eru bellu u so fiore… M’intarrompiu per dillalli. Ne ridì è m’inguantò i capelli per furzammi à perseguità.
Tandu m’appinzava. Abbuglinava a mio lingua in giru à a so maciappula, billichendu a piccula fenditura incù a punta, attempu carezzendu e so coglie incù e mio mani. Aspirava cun appiecazione è cunstanza. Ne ghjunse à geme, l’ochji chjosi. U ritimu s’accelerò. À l’ultimu mumentu, tirò u mio capu in daretu. Ùn resistiu micca. Spruzzò a mio faccia di u so fottu. Ridì vedendumi sgrignazzà.

Si stracquò nant’à u mio lettu, sigaretta in bocca, telefuninu in manu. Mandava SMS. I « bing » insistenti attestendu d’un cuntrastu istantanea è appughjata.
M’approntava à rivestemmi di novu quandu m’intimò d’un : « Ferma cum’e sì, o burdanò, ch’ùn hè compiu. »
Si misse à manighjàssi. U fighjulava, è tandu si scansò di mè bruntulendu, per cuncentràcci nant’à a cuprenda di a rivista telè incù Jessica Alba chì l’appinzava di i so ochi neri.

Mi disse di mettemmi à manghjazonzu. Suppongu ch’ellu ùn vulia micca vede a mio faccia. Allora, manganellu davanti, ciumbò in a mio vagina incù una forza bistiale chì mi strappò un mughju. Principiò un passu è vene infirnale, sentia a so asta chì mi dava colpi chì mi facianu quasi male. Mi ritense di mughjà, di piacè o di dulore, ùn sapia. Avia a paura di spavintallu un pocu di più.
Mà mi minò è briunò un « mughja o lufiò, mughja ! ». Ellu avia a so vista nant’à e mio paffe flosce è pisie camulate di grassu, una gelly ciambuttendu in ritimu.
I so diti si missenu à esplurà u mio culu. Quand’ellu m’apprizzò pronta, scambiò di tufone è m’affurnò.
Fù cusì forte ch’o mancaiu di morene. Di piacere, ben intesu.
U sentia in mè, sentia stu sessu ardente chì mi sfundava i mio budelli. Stridava sempre più forte.
Ne ghjunse à schjuppà, sparghjendu scaghju nant’à e mio cule. Ellu avia duvutu caccià quessa cappotta ch’o li avia dumandatu di mette puru cun insistenza. Devia intravallu.

Scrivu ste poche linee mentre ch’ellu si duscia. Quellu scalmanatu stà viutendu u mio cumulu dopu à essessi viutatu e coglie nant’à mè. Ùn m’avia mancu accarezzatu. Ùn hè grave, chì u feraghju eiu stessu, quand’ellu serà partutu, pensendu à u so sessu.

Mi chì u so telefuninu strida torna. Ùn possu resiste. Aghju da leghje i so SMS.


Perchè ? Ma piombu gobba di merda ? Perchè aghju lettu ?
Stu purcacciu hà pigliatu ritratti. M’hà arrigistratu mughjendu. Si pò vede à mè asciuvendumi u visu di u so scaghju, pusata à pelu, pusata nant’à a piccula imbuttita. Ci mi po sente omu « mughjà cum’e una lovia », cum’ellu dice unu di i so cumpagni… « Tù ti sì fattu u più grossu tonnu » « Chì lovia », « piombu o sgaiuffu, l’ai ancu sciappatu u culu? ai a stumachiccia ! » « Ai vintu a scumessa cun maestria… » Cose simile. A lovia, a purcella, u tonnu, sò eiu…
Ellu stà falendu.
A finestra hè aperta.


Andava fin’à a so vittura. Sentì un straniu rimore, ma ùn ne fece micca casu. Pensava solu ch’ellu venia di chjavà a più grossa manca di a cità. Ne ridia. Quantu li feria ? 500 euri ? Podasse, podasse…

Cio ch’ellu ùn capì, era ch’e i so 92,5 chilò li cascavanu nantu.
Ùn si rese contu di nunda.

Ùn firmava più ch’e una sola è unica mansa di carne morte.


S’hè ritrovu u so picculu taccuinu postu anant’à a so pettinera, incù ste qualche linee per testamentu.





Sempre traduttu da Ruclì
Revenir en haut Aller en bas
Ruclinonu Solechjari

Ruclinonu Solechjari


Messages : 518
Date d'inscription : 27/02/2012
Localisation : Casinca

Ultima serata Empty
MessageSujet: Re: Ultima serata   Ultima serata EmptyDim 4 Nov - 19:51

Da Ruclì chì si lagna da tutte e mancanze di a maghjor'parte di i dizziunarii, per traduce in corsu parole cume "salope", "pétasse", "soutif" (per què, aghju sceltu d'invintà "sustevu"), "gaulé", "biper","vérolé"...
È ancu, sò assai surpresu d'avè trovu "levrette"
À dìlla franca, certe spressione, l'aghju trovu rileghjendu per l'occasione libri d'un certu MB, chì m'anu ghjuvatu assai assai per a traduzzione di stu bellu testu chì ghjà prima mi piacia monda, ma chì, studiendullu parola à parola, m'hè entratu in mè più ch'o l'averia pinsatu.


Sarebbe bè ch'e i dizziunarii pigliessinu in contu TUTTE e parole di a lingua corsa. Ossinò, prupongu di mette in ballu un dizziunariu più adupratu per e parole simile. Pensu in particulare à qualchissia di particulare per fàllu, qualchissia chì avia ghjà pruvatu qualcosa di simile à l'epica storia d'un situ ch'ùn esiste più, qualchissia ch'ùn mi puderà leghje per avà, ma chì forse mi leghjerà à u so ritornu.








Ah ? Ghjustu una cosa : "Puttanu o sgaiuffu, l’ai ancu intilittuale ? " hè a versione corsa di "putain mon gars, tu l'as même enculée ?"
Ci hè un straniu misteru quì. suspettu
Inoltre, mi vedite, à mè, scrive "rhodidon" ???????!!!!!!!! scratch
Revenir en haut Aller en bas
http://appuntamentu-corsu.forums-actifs.net
Maria

Maria


Messages : 1264
Date d'inscription : 28/02/2012
Localisation : quassù

Ultima serata Empty
MessageSujet: Re: Ultima serata   Ultima serata EmptyDim 4 Nov - 23:29

Ci vuleria à mette : pruibitu à i menu di 18 anni.

Ùn hè micca una critica ma si face altrò quandu i testi anu un vucabulariu "speciale".


Revenir en haut Aller en bas
http://isulana.blogspot.com
Circione

Circione


Messages : 2212
Date d'inscription : 27/02/2012

Ultima serata Empty
MessageSujet: Re: Ultima serata   Ultima serata EmptyDim 4 Nov - 23:39

a virsione francese era annant'à Mirvella
dunque eccu ciò ch'aghju da fà : apru u sugettu Mirvella (-18) - cusì Dolò si pudarà sfucà lingua - è spiazzu custì u s o scrittu.





Aspittava i vostri voti ma chì vulete... Ultima serata 1390006889
Revenir en haut Aller en bas
Circione

Circione


Messages : 2212
Date d'inscription : 27/02/2012

Ultima serata Empty
MessageSujet: Re: Ultima serata   Ultima serata EmptyLun 5 Nov - 0:31

a più grossa manca di a cità???
o ruclì pianu incù infcor quantunque Wink
Revenir en haut Aller en bas
Ruclinonu Solechjari

Ruclinonu Solechjari


Messages : 518
Date d'inscription : 27/02/2012
Localisation : Casinca

Ultima serata Empty
MessageSujet: Re: Ultima serata   Ultima serata EmptyLun 5 Nov - 9:33

Aghju fattu cum'o pudia, ma ci sò certe parole ch'ùn aghju tantu l'abitutine d'usità in lingua corsa (ne mancu in francese ; mai ùn mi veneria solu l'idea d'utilisà a parola "thon" per parlà d'una femina, ancu s'ella ùn hè micca bella), è aghju fattu assai cerche dentru parechji dizziunarii ; micca solu INFCOR, ma dinù u Culioli (micca GAC, ben intesu risa chì quessu, mi dumandu s'ellu sà solu parlà corsu) u Muntese, u Maiò,... è fighjulatu attentamente certi libri in lingua corsa di u sgiò B. chì mi sò ghjuvati à bastanza per truvà certe parole da e quale ùn mi ricordava mancu più.

Ghjustu per u puttachju, cumu dicerii, tù "soutif" in corsu ?
Postu ch'e sta parola ùn esistia micca, aghju invintatu "sustevu".
È tù ?
Revenir en haut Aller en bas
http://appuntamentu-corsu.forums-actifs.net
Circione

Circione


Messages : 2212
Date d'inscription : 27/02/2012

Ultima serata Empty
MessageSujet: Re: Ultima serata   Ultima serata EmptyLun 5 Nov - 9:57


Eiu dicu "suttiffu" per tenipettu (nome ufficiale)
"Murbacchi" pè "picciulati" (nome ufficiale)


osinnò per amparatti una bella sprissione corsa "à pascipecura" (en levrette)
Revenir en haut Aller en bas
Sumenta

Sumenta


Messages : 2052
Date d'inscription : 25/02/2012

Ultima serata Empty
MessageSujet: Re: Ultima serata   Ultima serata EmptyLun 5 Nov - 11:39

http://www.apiazzetta.com/Fate-l-amore-in-lingua-corsa_a1435.html

risa
Revenir en haut Aller en bas
Ruclinonu Solechjari

Ruclinonu Solechjari


Messages : 518
Date d'inscription : 27/02/2012
Localisation : Casinca

Ultima serata Empty
MessageSujet: Re: Ultima serata   Ultima serata EmptyLun 5 Nov - 13:14

ditone
(scusate, ùn aghju micca tempu per argumentà risa )
Revenir en haut Aller en bas
http://appuntamentu-corsu.forums-actifs.net
Contenu sponsorisé





Ultima serata Empty
MessageSujet: Re: Ultima serata   Ultima serata Empty

Revenir en haut Aller en bas
 
Ultima serata
Revenir en haut 
Page 1 sur 1
 Sujets similaires
-
» Una serata in Furiani
» ultima ghjurnata
» Ultima nuit bleue
» Ultima puisia di Robert Desnos
» L'ultima sborgna - Jean Yves Acquaviva

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
ISULA :: Quandu l'inchjostru sumena :: Bloghi è fori literarii :: Gazetta di Mirvella ( - 18 )-
Sauter vers: